Zpomalovací prahy nechrání jen lidi, ale také zvířata. Zajišťují bezpečnost syslům na Třebíčsku Zpomalovací prahy nechrání jen lidi, ale také zvířata. Zajišťují bezpečnost syslům na Třebíčsku
Jak přimět arogantního řidiče, aby sundal nohu z plynu a jel v daném úseku pomaleji? Když selže dopravní značení, musí se sáhnout po těžším... Zpomalovací prahy nechrání jen lidi, ale také zvířata. Zajišťují bezpečnost syslům na Třebíčsku

Jak přimět arogantního řidiče, aby sundal nohu z plynu a jel v daném úseku pomaleji? Když selže dopravní značení, musí se sáhnout po těžším kalibru. Instalace zpomalovacího prahu na vhodně zvoleném místě dokáže hotové divy. A ačkoliv umělé zvýšení vozovky obvykle nachází využití v obytných zónách, čas od času se uplatní i jinde. V loni byly retardéry umístěny na silnici poblíž kolonie syslů obecných u Mohelna na Třebíčsku a zatím to vypadá, že fungují víc než dobře. Počet přejetých zvířat byl letos o poznání nižší.

V minulosti se u nás sysel vyskytoval hojně a většina lidí ho vnímala jen jako dalšího z řady škůdců. Nyní je v české přírodně poměrně vzácný. Není proto divu, že se Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zabývá jeho ochranou. Kolonie, kterou si zástupci rodu veverkovitých vybudovali na Třebíčsku u Mohelna, je jedinou na Vysočině. V posledních dvou dekádách se populace syslů rozrostla z asi dvaceti kusů téměř pětinásobně.

Zpomalovací prahy byly nainstalovány na úseku s rušným prázdninovým provozem, přes který syslové přebíhají k poli s vysetým obilím. Projíždějící automobily pro ně představují velkou hrozbu – jen v roce 2018 bylo evidováno 12 přejetých zvířat, těch nenahlášených však mohlo být ještě o něco více. S ohledem na nevelký celkový počet jedinců jde o citelný úbytek, který by mohl budoucnost kolonie vážně ohrozit.

Montáži zpomalovacích prahů předcházela instalace speciálního dopravního značení, ale ani to mnoho řidičů nepřimělo, aby zpomalili. Retardéry jsou v tomto směru mnohem efektivnější, což potvrzuje i letošní evidence. Za první tři kvartály byla evidována čtyři přejetá zvířata, z nichž u dvou šlo pouze o hlášení neověřených kusů.

Efektivitu zpomalovacích prahů potvrzují i odborníci z AZznacky.cz (firma realizuje také dopravní značení, parkovací zábrany a další prvky) – zatímco dopravní značky a radary mají spíše psychologický efekt, retardéry vozy reálně zpomalují.

Zdroj/ foto: CHKO Žďárské vrchy.

admin