Když příjmy nepostačují Když příjmy nepostačují
Pokud si člověk málo vydělává, logika velí, aby také skromně žil. Jenže to je v určitých situacích – a nebývá jich málo – prostě ryzí... Když příjmy nepostačují

Pokud si člověk málo vydělává, logika velí, aby také skromně žil. Jenže to je v určitých situacích – a nebývá jich málo – prostě ryzí teorie, jež v praxi nefunguje. Protože i kdyby chtěl dotyčný žít úměrně svým příjmům, nemůže. Ceny v obchodech na něj nebudou brát ohled a budou za všech okolností tržní, ceny služeb se také nepřizpůsobí jenom proto, že na ně dotyčný nemá. A už vůbec není představitelné, že by si problémy řekly, že se tomuto člověku budou momentálně vyhýbat, že mu nebudou nic porouchávat, nic ztrácet a podobně, dokud mu nebude líp.

Člověk se zkrátka v případě, že na tom není zrovna dvakrát dobře, může uskromnit, ale všechno má svou nepřekročitelnou mez. A někdy jsou problémy takové, že je ani sebetvrdší úsporný režim nevyřeší.

Pak by si mohl dotyčný podle zákonů teorie vylepšit finanční situaci přivýdělkem. Jenže kdo má šanci sehnat vyhovující vedlejší pracovní poměr? Takový, který může vykonávat, kde si dost vydělá a současně se nestrhá, neohrozí tím jiné sféry svého žití? I to je nejednou možné pouze teoreticky, ale v praxi to nepřichází v úvahu.

A tak je řešením finančních problémů nejednoho člověka půjčka. 

Pokud má tento solidní životní úroveň a ekonomické podmínky, není to problém. Jenže to není případ toho, kterého jsme si tu doposud zmiňovali. Ten má naopak často jenom zanedbatelné příjmy, kvůli tomu další půjčky a dluhy a třeba dokonce i záznamy v registrech dlužníků, exekuce na krku a jiné potíže.

A s takovým profilem někomu jenom sotva někde půjčí. Tací lidé mohou být rádi, že se nad nimi slituje aspoň nebankovní hypotéka od nebankovní společnosti. 

Ovšem rovnou zapomeňme na to, že by šlo o nějakou dobrodušnost nebankovního sektoru. I tento potřebuje záruky, i tento si na sebe musí vydělávat a tedy nemůže rozdávat finance jen tak někomu na potkání. Aby tak někdo tuto hypotéku získal, musí dát napřed do zástavy vhodnou nemovitost a prokázat schopnost hradit splátky.

Ale když to dotyčný dokáže, má po problémech. Pak si totiž tuto půjčku může snadno a rychle vzít. A to za podmínek, jež od počátku až do konce stojí za to.

svet zeny