Nepodceňujme nebezpečí v podobě blech a klíšťat Nepodceňujme nebezpečí v podobě blech a klíšťat
Kromě toho, že parazité jako blechy a klíšťata jsou velkou nepříjemností, mohou být dokonce zdraví nebezpeční. Jaké nebezpečí hrozí a jak proti parazitům bojovat?... Nepodceňujme nebezpečí v podobě blech a klíšťat

Kromě toho, že parazité jako blechy a klíšťata jsou velkou nepříjemností, mohou být dokonce zdraví nebezpeční. Jaké nebezpečí hrozí a jak proti parazitům bojovat?

Malá blecha, velký problém

Zablešení zvířecího mazlíčka je dost nepříjemné, a to jak pro zvíře, tak pro jeho majitele. Zvíře se potýká se svěděním, je oslabováno a u citlivých jedinců nastává silná alergická reakce. Blecha může při kousnutí dokonce přenášet dalšího parazita, tasemnici. Zamoření domácnosti blechami je velmi rychlé. Dospělá blecha klade velké množství vajíček, a v prostředí je až 95% bleší populace. Na zvířeti jich najdeme pouhých 5%. Navíc stadium kukly je odolným rezervoárem blech, spící mohou zůstávat třeba půl roku i déle.

Jak je to s klíšťaty?

Klíšťata může pes „nachytat“ třeba při procházce v parku. Velmi rychle pak stojíme před problémem, jak klíšťat odstranit, a jak zamezit tomu, aby se při další procházce neopakoval stejný scénář. Jde o parazity, kteří přenášejí nebezpečné nemoci. Nejde pouze o proslulou boreliózu. Nebezpečí číhá i v podobě exotičtějších, ale stále častěji diagnostikovaných nemocí jako babezióza, leishmanióza, ehrlichióza nebo anaplazmóza. Všechno to jsou nemoci nebezpečné jak pro zvířata, tak i pro člověka.

Zaměřte se na prevenci

K prevenci napadení klíšťaty, blechami a všenkami slouží například přípravek Fypryst s účinnou látkou fipronyl. Je oblíbený nejen díky svému dlouhému účinku po dobu 4 týdnů na klíšťata a až 8 týdnů proti blechám, ale také díky snadné aplikaci. Farmaceutická forma spot-on umožňuje přesné cílení přípravku na kůži zvířete mezi lopatkami. Fypryst CAT je určen pro kočky, Fypryst DOG pro psy. Vybrat si můžete podle váhové kategorie svého psa variantu S, M, L nebo XL.

tiskove zpravy fypryst

admin